Szeptember eleje nem csak a közoktatásban, de a felsőoktatásban is a tanév kezdetét jelenti. Több ezer „gólya” kezdi meg tanulmányait a főiskolákon, egyetemeken. Örömteli, ha a fiatal bejutott a vágyott szakra, ugyanakkor rengeteg kérdés, bizonytalanság, félelem felmerülhet ilyenkor a leendő hallgatóban.
Olvasd továbbNem szólni a gyerekünkhöz órákon, napokon vagy akár heteken át, mert rossz fát tett a tűzre… Bevett gyermeknevelési fogás volt ez hosszú-hosszú évtizedeken-századokon át. Volt? Sajnos nem feltétlenül jogos a múlt idő, van ahol még ma is alkalmazzák. Elsőre nem is tűnik olyan rossz ötletnek. Végül is nem emelünk kezet … Olvasd tovább
Hány éves kortól maradhat otthon a gyerek egyedül?- Ha beírjuk ezt a kérdést az internetes keresőbe, nagyon sok hasonló témájú cikkel, és néhány rosszul végződő történettel találkozhatunk. Magyarországon- más európai országokhoz hasonlóan- nem szabályozza a Gyermekvédelmi Törvény egyértelműen, mely életkorban hagyható a kiskorú felügyelet nélkül. Mit jelent a “felügyelet nélkül” … Olvasd tovább
Fel kell lépni a köznevelési törvény módosítása által az ellen, hogy a tanulási vagy magatartási nehézségekkel küzdő diákokat kiszorítsák a közoktatásból – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára az M1 aktuális csatornán hétfőn.
Olvasd továbbEl tudom képzelni, hogy a gyerekek már mennyire várták a szünidőt. Annak idején mi is jó nagy betűkkel a táblán jeleztük a tanárainknak, lassan ideje feladniuk az irányú terveiket, hogy még tudást préseljenek a fejünkbe… ó-ió-ció-áció-káció-akáció-vakáciooooo Ennek a szónak ma is mágikus ereje van. Gyermekszemek felcsillannak, pedagógus kollégák megnyugodnak tőle, … Olvasd tovább
Én még ugyan előtte állok ennek a mondatnak, de sokunknak most ősszel már indul a gyermeke az iskolába. Szeretnénk, ha ez jó élménye lenne, ha könnyen venné az akadályokat. Abban biztos vagyok, hogy az első néhány év fogja meghatározni, hogy milyen lesz a hozzá állása a tanuláshoz. Az elmúlt héten … Olvasd tovább
A jó táskaválasztás és táska hordás egész iskolás korban fontos, hiszen a kisgyerekkortól a serdülőkoron keresztül a fiatal felnőttkorig megfelelő táskával kell járjanak gyerekeink. A jó táska: az életkornak megfelelő méretű, típusú,könnyű, tagolt, ergonómiailag a gerinchez igazodó, tartós, jó teherbírású kell legyen.
Olvasd továbbEzen a héten az iskolába lépés időszakát, nehézségeit szeretnénk bemutatni. No nem csak az általános iskolába kerülést vesszük górcső alá, hanem a további iskola váltásokkal is foglalkozunk majd. Heti témáink között előkerül természetesen, hogy mikor mit tehet a Szülő, milyen elvárásai lehetnek a gyermek irányába, s hogyan tudja átsegíteni ezeken a korántsem egyszerű helyzeteken.
Olvasd továbbMinden családban, ahol pici gyermek van, nem ismeretlen problémák az ilyen helyzetek. S azt pedig tapasztalatból tudom, hogy a szülőknek íródott nevelési tanácsok kézikönyve sincs mindig kéznél. Pedig de jó lenne egy állandó segítő csapat! Éppen ezért tartottam zseniális ötletnek a Plukkido játékot. Azokban a nehéz pillanatokban amikor erre a csapatra lenne szükségünk, igazából ott teremnek a játékon keresztül mellettünk.
Olvasd továbbFebruárban volt szerencsénk részt venni egy rendezvényen, a Pedagógus Expón. Nem csak az oda érkező tanárok érdeklődése okozott örömet, hanem az is, hogy hasonlóan gondolkodó kiállítókkal találkozhattunk. Néhányat „elhozok” nektek 😊. Egy fontos dolgot szem előtt kell tartanunk mindig: játszani minden gyermek szeret, játékosan képességeket fejleszteni pedig minden szülő, minden tanár szeret, hiszen ez közös öröm.
Olvasd továbbNem tudom ki, hogy van vele, de én nagyon szeretem nézni a gyerkőceimet, amikor játszanak. Mindig nagyokat nevetek rajtuk, már ha nem éppen egymást nyúzzák. Szokták mondani, hogy minden életkornak meg van a maga tipikus játéka. Ezt szerintem nagy mértékben befolyásolja a gyermek személyisége, hogy van-e tesó, anya meg apa mennyit foglalkozik vele, de az is, hogy jár-e bölcsibe vagy oviban meddig van bent.
Olvasd továbbAzt gondolom, hogy mesenézés kikerülhetetlen a mai világban (tisztelet a kivételnek). Mint szülő én is engem a gyerkőcöknek. A módja az már más… Vannak olyan tényezői melyekre valóban oda kell figyelni.
Olvasd továbbKedvesek! A héten a meséről szedtünk össze minden olyan hasznos dolgot, amelyek fontosak lehetnek nektek. Olvashattok majd arról, hogy milyen hatással vannak a gyerekekre a mesék, hogy mennyivel lesz okosabb, kreatívabb, jobb tanuló a gyerkőc, lesz gazdagabb a szókincse, s arról is, hogy milyen meséket javasolunk mi.
Olvasd továbbMatematika szakosként minden évben érdeklődve várom, hogy milyen feladatokkal teszik próbára a fiatalok tudását. Éppen ezért kicsit vegyes érzelmekkel olvasom a feladatokkal kapcsolatos véleményeket akár a gyermekek akár a szülők részéről… Ugyan nem tanítok gimnáziumban, de ebben az évben is 4 gyerkőcöt készítettem fel az érettségire. Azt gondolom, hogy eléggé … Olvasd tovább
Megmérettetés? Számvetés? Izgalom? Öröm vagy csalódás? Ez is, az is! Nem sokára kiderül! Idén kegyes volt a feladatlap az érettségi első napján. Talán nem érezték a jelöltek ezt a többórás munkafolyamat során, de utólag biztos belátta a többség, hogy a játékról, a játékkutatásról értekezni akár jónak is mondható. A játék … Olvasd tovább